Čo je to patina
26.07.2018

Patinu by sme mohli definovať ako dizajnovo príjemné, oku lahodiace prirodzené opotrebovanie povrchu (jednoduchšie povedané „ošúchanie“) – primárne na nábytku. Prirodzená patina vzniká samovoľne postupom času, hlavne na najviac namáhaných miestach. Postupom času pôvodný náter väčšinou nevydrží menej šetrné zaobchádzanie (napr. noha stola do ktorej vytrvalo naráža pri zasúvaní stolička, alebo operadlo stoličky, ktoré chytíme denne aj 20 krát do ruky prípadne roh stola okolo ktorého sa „obtrieme“ tiež niekoľkokrát za deň).

Červotoč večne živý
..

ČERVOTOČ večne živý

Pred maľovaním sa vždy uistite, či vaša stará drevená skriňa, komoda či posteľ, ktorú ste sa rozhodli renovovať farbami Annie Sloan, nie je zasiahnutá červotočom.

Maľujeme textil
..

Maľovaný alebo zafarbený záves, vankúš alebo obrus dokonale zútulní každý priestor. Ako inak, maľujeme farbami Annie Sloan.

Látku stačí namočiť do veľmi zriedenej farby na cca 40 minút, vysušiť a prežehliť. Takto zafarbenú látku možete pomocou šablóny premeniť na vlastný originál. Na šablónovanie odporúčame použiť hustú farbu, riedka farba vám bude zatekať pod šablónu a rozpíjať sa na látke.

Látku je možné prať pri teplote 30 0C. Prežehlenie látky napomáha zafixovaniu farby na látke.Nami maľovaný záves (použili sme šablónu Sand Dollar), ktorý máme v našom obchodíku, sme už prali a nijako mu to neublížilo :-).

Farbami Chalk PaintTM je možné namaľovať aj textilné časti rôznych nábytkov (sedačky, kreslá, stoličky)

Na skle maľované
..

Ani taký dokonale hladký povrch ako sklo nezastaví kriedové farby Chalk PaintTM. My sme skúsili obyčajnú fľašu na zaváranie premeniť na jednoduchú, ale originálnu vázu. 

Na zamaľovanie fľaše z vonkajšej strany stačil jediný náter White Original. Neriedenou farbou sme vytvorili na povrchu fľaše textúru (tak, aby boli viditeľné ťahy štetca).  Trochu šablóny (Lavender nikdy nesklame) a nakoniec sme do clear vosku zamiešali malé množstvo Antibes Green, čím sme dostali jemne zelený vosk, ktorým sme celý povrch fľaše zavoskovali. 

Jednoduché, rýchle, pekné :-).

Rámček na fotky ...hoci aj plastový
..

Máte doma nudný rámček, nehodí sa vám farebne, chýba mu šmrnc ?

Skúste ho premeniť na pútavý kúsok pomocou metalických voskov Annie Sloan...

Každý kus starého nábytku si zaslúži druhú šancu
..

Aj toto je príklad, keď vec úplne na odpis môže ešte poslúžiť. Starý zničený perinár z obdobia socializmu (iste ho mnohí z vás spoznávate), ja som ho používal pri kladení trámov na chalupe, pri omietkach, bielení ....dostal riadne zabrať :-).

Korok - jednoduchá premena
..

Namaľujte si bežne dostupnú korkovú krabičku podľa seba. Stačí kriedová farba Chalk PaintTM od Annie Sloan, niečo, čím urobíte pečiatky (ja som použil korkovú zátku od vínka), trochu vosku (či už použijete Clear Wax alebo iný napr, White Wax nechám na vás).

Zvýraznenie textúry technikou suchého štetca
..

Textúru farbou Chalk PaintTM od Annie Sloan vytvoríme naozaj ľahko. Stačí ak farbu nezriedime a použiejeme správny štetec, v tomto prípade oválny štetec BRUSH s prírodnými štetinami. Tie v kombinácii s farbou vytvárajú krásnu textúru, maľujte všetkými smermi tak, aby vo farbe ostávali viditeľné ťahy štetca.

Nechajte farbu uschnúť, nepotrvá to dlho :-).

 

Drevo s patinou
..

Máte radi drevo? Máte radi patinu? Chcete aby drevo vyzeralo ako staré napriek tomu, že ste si ho len nedávno nechali nerezať na píle?

Tak potom je  tento postup patinovania dreva práve pre vás... 

Stena plná vzorov
..

Na maľovanie stien je primárne určená farba Wall Paint od Annie Sloan. Je plne umývateľná a v ponuke je v 16 odtieňoch. My však budeme maľovať stenu kriedovou farbou Chalk PaintTM, čím budeme mať k dispozícii viac farebných odtieňov a tí, čo chcú mať stenu odolnejšiu, môžu ju vo finále zavoskovať Clear voskom.  

Hrubá stena
..

Stena!  Obrovské plátno, na ktorom sa môžete realizovať. Tu je jedna z možností, ako upraviť stenu. Maľovali sme už štetcami, hubkami, používali sme šmirgel, špachtľu, dokonca holé ruky. Dnes použijeme kartón. Je pevný, nevytvára škrabance a preto ním budeme postupne roztierať hustú farbu na stenu. Napriek tomu bude kartón postupne nasávať farbu a mäknúť, takže budeme potrebovať viac pripravených kusov kartónu. Dopredu upozorňujem, že výsledný vzhľad je úplne iný ako ste zvyknutý.

 

Video návody práce s Chalk PaintTM
..

Krátke video návody priamo od Annie Sloan ako pracovať s farbami Chalk PaintTM.

Maľujete bielou ? Vyberte si tú správnu
..

Radi maľujete bielou ? Annie Sloan ponúka 3 odtiene bielej PURE, OLD WHITE a ORIGINAL.

Neviete si vybrať ? Pokúsime sa vám pomôcť s výberom...

 

Nebojte sa šablónovania
..

Potrebujete oživiť nábytok, stenu či dekoráciu ? Siahnite po šablónke. Snáď vám naše rady pomôžu prekonať obavy, že by ste to šablónkou pokazili.

Maľujeme so SATIN PAINT
..

Annie Sloan Satin Paint bola vytvorená pre použitie v interiéri. Zabezpečí pevný, robustný náter s veľmi jemným leskom na akomkoľvek drevenom alebo kovovom povrchu. Je jednoduchá na použitie, jej zloženie a konzistencia zabezpečia jednoduchý moderný hladký náter. Annie Sloan Satin Paint je veľmi ekologická, vhodná na detský nábytok, či hračky, má veľmi nízky podiel VOC (Organické prchavé látky) a ľahko sa čistí. Všetkých 14 odtieňov dopĺňa a ladí s paletou farieb na stenu Annie Sloan Wall Paint.

Farba SATIN PAINT je určená na drevo a kov v interiéri. Je to farba umývateľná, rýchloschnúca, vodou riediteľná, s jemným saténovým leskom (úroveň lesku je 10 %).