Najprv vosk, potom farba

Máte radi drevo? Máte radi patinu? Chcete aby drevo vyzeralo ako staré napriek tomu, že ste si ho len nedávno nechali nerezať na píle?

Tak potom je tento postup patinovania dreva práve pre vás... 

Začnime tým, že máme surové drevo, drevené dosky, neupravené palety. Odporúčam si prebrúsiť povrch dreva, ktorý budeme patinovať. Hladký povrch nám umožní krásne rozotrenie tmavého vosku ako aj jeho stieranie. Maľovať s farbami Annie Sloan budeme opačným postupom ako sme zvyknutí.  Najprv nanesiem tmavý vosk, použiť môžete Dark vosk (hnedý), alebo Black vosk (čierny). Alebo obidva, tak ako ja na doske. Po nanesení vosku prebytočný vosk postierajte handričkou. Už takto upravené drevo vyzerá skvelo, ale my chceme patinu.

Takže použite Chalk PaintTM Old White. Pozor ! Do farby pridajte vodu tak, aby bola  farba riedka, t.j. aby stekala po zavoskovanom povrchu ale zároveň zanechávala farebnú stopu. Najlepšie sa to robí oválnym štetcom AS. Namočte štetec do riedkej farby a jemne prechádzajte po vlhkom vosku (áno, vosk nenecháme zaschnúť, musí byť vlhký). Na štetec netlačte. Po prejdení štetcom uvidíte, ako sa farba rozostupuje. Farba bude aj stekať, kvapôčky farby môžete jemne odsať handričkou.

Teraz stačí nechať zaschnúť. Bude to trvať trochu dlhšie, keďže potrebujeme, aby zaschla farba ale aj tmavý vosk. Buďte trpezliví :-).

Po zaschnutí prevoskujeme priesvitným voskom (Clear vosk), prebytočný vosk zotrieme. Hotovo. Výsledok ? Drevo s krásnou patinou, na ktorú sme nemuseli roky čakať.

A použitie ? To už nechám na vás, ale predstavte si napr. vešiakovú stenu, zástenu za posteľ, obklad steny, dvere....nádhera.