Hrubá stena

Stena!  Obrovské plátno, na ktorom sa môžete realizovať. Tu je jedna z možností, ako upraviť stenu. Maľovali sme už štetcami, hubkami, používali sme šmirgel, špachtľu, dokonca holé ruky. Dnes použijeme kartón. Je pevný, nevytvára škrabance a preto ním budeme postupne roztierať hustú farbu na stenu. Napriek tomu bude kartón postupne nasávať farbu a mäknúť, takže budeme potrebovať viac pripravených kusov kartónu. Dopredu upozorňujem, že výsledný vzhľad je úplne iný ako ste zvyknutý.

Stenu som namaľoval odtieňmi Old Ochre a Cream. Použil som veľký oválny štetec Annie Sloan. Už pri základnom nateri som sa snažil, aby bola stena "fľakatá". Nechajte stenu uschnúť, zatiaľ si nachystajte kartóny na prácu s farbami.
Na podložku si priamo z plechoviek nalejte farby - Duck Egg Blue a Louis Blue. Premiešajte, farbu naberte kartónom a natierajte stenu, Rôznymi smermi, rôznym tlakom. Miestami nechajte presvitať základný náter.
 
Teraz použijeme Coco, trochu teplej farby na vyváženie studených odtieňov. Tým istým spôsobom, ale tejto farby nedajte na stenu veľa. Vyberte si zopár miest. Po nanesení máme na stene už 4 odtiene, textúra je hrboľatá. Zatiaľ bude vaša stena dosť tmavá, neľakajte sa, teraz začneme nanášať svetlejšie tóny.
Ja som týmto spôsobom následne naniesol na stenu biele odtiene Old White, Originál a krásne jemne sivú Paris Grey. Práve tieto odtiene vám celú stenu presvetlia a vnesú práve ten vzhľad, ktorý sme očakávali. Vôbec sa nebojte farby zmiešavať, napr. do Paris Grey zamiešajte Old White, do Old White kvapku Graphite a Original. Tak dostanete množstvo rôznych jemne sa líšiacich odtieňov. 
 
Mojim cieľom bola dosiahnuť surovú stenu, bol som limitovaný vysokou hrubozrnosťou omietky v obchodíku, navyše som upravoval stenu v dielničke. Ale vy, ak sa rozhodnete urobiť si touto technikou bežnú hladkú stenu v byte napr. stenu za posteľou, dominantnú stenu v obývačke, odporúčam uhladiť stenu jemným šmirgľom a preleštiť elektrickou leštičkou. Výsledok bude oveľa jemnejší, prechody medzi jednotlivými odtieňmi zmäknú a stena bude nádherne elegantná. 
 
Farby Chalk PaintTM nerieďte, nechceme aby po stene stekali. Každý náter nechajte vyschnúť. Pre nedočkavcov - ak budete farby nanášať v rýchlom slede, jednotlivé odtiene sa vám budú miešať priamo na stene. Pre tých, čo chcú stenu odolnejšou (aj keď farby Chalk PaintTM sa po uschnutí neotiera :-) ), môžete celú stenu zavoskovať Clear voskom. 
 
Nech sa vám dielo podarí...