Čo je to patina

Patinu by sme mohli definovať ako dizajnovo príjemné, oku lahodiace prirodzené opotrebovanie povrchu (jednoduchšie povedané „ošúchanie“) – primárne na nábytku. Prirodzená patina vzniká samovoľne postupom času, hlavne na najviac namáhaných miestach. Postupom času pôvodný náter väčšinou nevydrží menej šetrné zaobchádzanie (napr. noha stola do ktorej vytrvalo naráža pri zasúvaní stolička, alebo operadlo stoličky, ktoré chytíme denne aj 20 krát do ruky prípadne roh stola okolo ktorého sa „obtrieme“ tiež niekoľkokrát za deň).

Alebo sa náter postupným používaním nerovnomerne zašpiní do tmavohneda až čierna. Patina ale vzniká aj na obyčajnom surovom dreve ak na neho pôsobia vonkajšie vplyvy ako dážď, slnko (hlavne UV žiarenie) alebo len čas :). Drevo chytí taký jemne sivastý nádych. Takáto patina je väčšinou príjemná na pohľad a dodáva kúsku špecifický výraz a pocit autenticity. Pokiaľ máte doma kúsok, ktorý je skutočne starý a teší sa peknej patine, tak ho len trošku umyte, prípadne zafixujte priesvitným voskom alebo lakom a nechajte tak.

Aby sme nemuseli čakať, kým zub času urobí svoje, existujú rôzne techniky, ktorými si môžeme patinu vyrobiť aj sami. Rýchlo a bez nejakej väčšej námahy. Umelo vytvorenou patinou môžeme dodať autentický vzhľad aj modernejším a novším kúskom nábytku, navyše si môžeme zvoliť typ patiny a jej farebnú kombináciu.

Galéria