Červotoč večne živý

ČERVOTOČ večne živý

Pred maľovaním sa vždy uistite, či vaša stará drevená skriňa, komoda či posteľ, ktorú ste sa rozhodli renovovať farbami Annie Sloan, nie je zasiahnutá červotočom.

 

Ak ste na burze neodolali starému kúsku aj napriek viditeľným dierkam po červotočovi (dobre to poznám, niekedy sa proste odolať nedá), najprv musíme zistiť, či v našich dierkach červotoč ešte žije a je aktívny. To jednoducho zistíme krátkym testom. Pod nábytok položte tmavý papier.       Už ráno zistíte, či dierky sú prázdne – bez červotoča, alebo náš červotoč žije a je aktívny. Ak ráno bude tmavý papier čistý, červotoč v našom stole už nie je. Sú to len prázdne dierky, ktoré môžeme nechať tak, alebo ich zatmeliť. Ak však na tmavom papieri nájdete jemnú drevenú múčku (drevný prach), je to znak aktívnej činnosti červotoča.

 

Receptov na boj s červotočom je veľa.

Ja v tomto prípade vždy začínam ošetrenie zasiahnutého nábytku impregnáciou roztokom podľa ľudového receptu našich starých materí. Zmiešam 3 diely octu, 1 diel ľubovoľného saponátu (napr. jar na umývanie riadu) a čierne mleté korenie. Týmto roztokom ošetrite nábytok z každej strany. Pre istotu použite gumené rukavice. Roztok nanášam hubkou na riad, nechám ho poriadne pozatekať do dierok, nešetrite ním. Dôležité je, aby sa roztok dostal do hĺbky dreva !!!  

Po ošetrení je nutné počkať a opätovne aplikovať roztok za cca 1,5 až 2 mesiace. Ide o to, že roztok vadí chrobákovi, avšak vajíčkam čakajúcim na vyliahnutie neublíži. Novej generácie červotoča sa zbavíme až po vyliahnutí a to opätovnou aplikáciou roztoku.

Ocot červotočovi jednoznačne vadí (ide o slabú kyselinu), saponát odmasťuje a v prípade čierneho korenia si zrejme naši starí rodičia mysleli, že ak dráždi nás, bude dráždiť aj červotoča a ten zuteká kade ľahšie. Faktom je, že napriek tomu, že sa jedná o ľudový ekologický recept, už niekoľkokrát sa mi podarilo s jeho pomocou zbaviť sa červotoča.

 

V prípade potreby môžete použiť aj bežne dostupný prípravok ČERVOSTOP – používa sa na ošetrenie nového dreva pred drevokazným hmyzom, ale funguje aj v už napadnutom dreve.

Kto chce môže siahnuť po silnej chémii, v špecializovaných predajniach vám určite poradia, ktorý z prípravkov je vhodný práve na červotoča.

Ja silnú chémiu nepoužívam, pretože prchavé látky obsiahnuté v chemických prípravkoch sa budú postupne uvoľňovať roky a ja to dýchať nechcem. Veď aký význam by malo použitie vysoko ekologických farieb Annie Sloan v kombinácii so silnými chemikáliami...

Ďalšie možnosti boja s červotočom ponúkajú odborné firmy, ktoré sa venujú likvidácii červotoča napr. lúhovaním (namáčanie nábytku v lúhu sodnom), prípadne firmy používajúce na likvidáciu hmyzu v dreve mikrovlnné žiarenie. Tu si však treba uvedomiť, že takéto ošetrenie nášho starého nábytku prináša vyššie náklady na dopravu či samotnú službu likvidácie červotoča.

 

A pre tých, ktorým je ľúto, že na ich nábytku nie sú dierky po červotočovi, máme tip. Tenkým klincom a malým kladivkom (dierky robte pod uhlom, nie kolmo na povrch) si narobíte červotočových dierok habakúk